Prebíjanie streliva


Merače rýchlosti alebo „chrono“ slúžia ne zmeranie rýchlosti letiaceho objektu (strely).
Poznať rýchlosť strely je dôležité pre výpočet úsťovej energie strely alebo pre strelcov IPSC pre výpočet faktoru...

Modelov a výrobcov meračov je niekoľko. U nás sú asi najpoužívanejšie značky Shooting Chrony, RCBS, ProChrono, CED...
Väčšina prístrojov sa dá prepnúť tak aby merala v m/s alebo f/s, záleží na Vás ktorú jednotku si zvolíte.

Lacnejšie modely nemajú pamäť. To znamená že údaje o meraní sa neuložia v prístroji a musíte si ich zapisovať. Drahšie modely už pamäť samozrejme majú. Z toho vyplývajú výhody ako štatistika (najvyššia/najnižšia priemerná rýchlosť...) kde údaje dostanete ako na tanieri po stlačení jedného tlačidla. Tieto funkcie ale závisia od modelu a výrobcu.
Výhodou je odnímateľný displej. Chrono umiestňujete do vzdialenosti cca 2 metre a viac od ústia hlavne(zase to záleží od modelu a použitej zbrane). Je to pohodlnejšie ako keby ste mali pobehovať po strelnici.
Čo sa týka rozsahu rýchlostí na chrone môžete merať prakticky všetko od luku cez vzduchovku až po guľovnice a brokovnice. Väčšina prístrojov meria cca od 20m/s do 2100m/s.

Na akom princípe pracuje chrono.
Chrono pracuje na princípe merania času, ktorý strela potrebuje na prekonanie vzdialenosti medzi senzormi. Senzory sú namontované v tele prístroja a zbierajú svetlo skrz dve štrbiny na vrchu prístroja. Jediné svetlo čo prístroj „vidí“ je priamo nad tými to štrbinami. Akékoľvek prerušenie svetelného lúča je prevedené na signál pre Chrono. Čas ktorý potrebuje strela na prekonanie vzdialenosti medzi senzormi je prevedený na rýchlosť a zobrazí sa na LCD displeji prístroja.

Vhodné prevádzkové podmienky
Chrono pracuje najlepšie pri oblačnom počasí. Ak sa pozriete na oblohu skrz hranatú rúrku, uvidíte to čo vidí snímač striel. Pri slnečnom dni je v skutočnosti množstvo svetla ktoré prechádza rúrkou menšie, než pri oblačnom dni, pretože mraky svetlo rozptyľujú a nasmerujú ho priamo dole do senzorov. Toto sú najlepšie podmienky vytvorené pre „vrhnutie“ kvalitného tieňu na snímač. Rozptylové tienidlá (dyfuzory dodávané s meračmi) vlastne nahrádzajú mrak nad senzorom. To je dôvod prečo rozptylové tienidlo doporučujeme pre slnečné dni aj akékoľvek svetelné podmienky. Aby tienidlo primerane fungovalo, nemusí vrhať tieň na štrbinu.
Druhý problém, ktorý sa objavuje cez slnečné dni je reflexia slnečného svetla na strele. Tieto reflexie môžu zmariť tieň a spôsobiť nameranie chybných hodnôt. Použitie rozptyľovacieho tienidla vylúči väčšinu problémov s reflexiou. Pokiaľ problémy pretrvávajú, je najlepším riešením používanie prístroja v tieni budovy. Stromy ovšem neposkytujú vhodný súvislý tieň. Nastavte všetko tak, aby snímače striel mali nad sebou stále jasné nebo, ale aby dráha strely nad senzormi bola v tieni. Týmto sa nemôže na strele odrážať slnko, ale maximálne množstvo svetla je napriek tomu k dispozícii na aktiváciu senzorov. Ďalšou možnosťou je začiernenie striel značkovačom. Toto výrazne zníži reflexiu striel.
Použitie merača na krytej strelnici
Pre použitie na krytej strelnici je nutné poskytnúť  chronu tie správne svetelné podmienky pomocou umelého osvetlenia.
K meračom je možné dokúpiť dyfuzory s nainštalovanými žiarovkami alebo postupovať nasledujúcim spôsobom :
Nainštalujte štandardné 60 - 100 W žiarovky do vzdialenosti 24“ (61cm) nad každý z difuzorov pre vytvorenie jednotného osvetlenia.
Odporúčame použitie 60 – 100W žiaroviek a ak je to možné aj hliníkovými tienidlami.
Iné zdroje osvetlenia môžu poskytovať prijateľné výsledky (rôzna výška, bez tienidiel...) ale aj o niečo menej presné.
Fluorescenčné svetelné zdroje nebudú fungovať spoľahlivo, pretože nemajú kontinuálny zdroj svetla.
Je tu ešte možnosť „slovenského tuningu“ – na každý z dyfuzorov položte rozsvietenú baterku.
Skúšal som to s Walther Tactical Pro a fungovalo to...

 

Martin Šuťák